PEV Zlín Pyreneje 2018

Val Pyrenejí odděluje Pyrenejský poloostrov od Evropy a tvoří přírodní hranici mezi Francií a Španělskem. Alpinsko-himalájské vrásnění způsobilo, že Pyreneje nemají souvislý hlavní hřeben, který by spojoval pobřeží Atlantiku se Středozemním mořem. Místo toho je tvoří množství horských masívů o různorodé geologické struktuře, díky čemuž jsou Pyreneje jedny z nejrozmanitějších hor v Evropě. Jejich jednotlivé oblasti jsou jakoby posbírané ze všech koutů planety a seskládané v jeden harmonický celek. My navštívíme a poznáme nejkrásnější a nejzajímavější Centrální Pyreneje. Projdeme francouzskou i španělskou část Národního Parku Ordesa, kde kdysi voda a ledovce rozřezaly zemi do podoby dnešních monumentálních kaňonů (Ordesa, Aňisclo a Pineta). Nad Ordesou vystoupáme na dva třítisícové vrcholy (Taillón, Mt. Perdido), obnažené vrásy na svazích zde hrají nejpestřejší paletou barev. Přejdeme do přírodního parku Possets y Maladeta, přes dvě horská sedla, až do údolí Benasque. V závěru vystoupíme na nejvyšší vrchol Pyrenejí Pico de Aneto, který je se svou výškou 3404m druhým nejvyšším vrcholem pevninského Španělska. Na programu je třídenní a dvoudenní přechod hor s noclehy na horských chatách, doplněný o jednodenní túry s noclehy v kempech. Na horských chatách lze využít i místní polopenzi a je tak možné jít téměř nalehko. V kempech dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně. Jedná se o středně náročnou horskou turistiku, na několika místech je pár skalnatých úseků zajištěných řetezy, na Pico de Aneto se jde i po ledovci.

Termín:

20.07.2018 - 31.07.2018 - 12 dní - 12800 Kč

Cena:

12 800 Kč

Program zájezdu:

1. den: Předpokládaný odjezd kolem 14 hod z Brna přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa.
2. den: Francouzské Chamonix. Varianty: A: Unikátní lanovkou na vyhlídkovou špici Aiguille du Midi (3842 m) - čtyřtisícové ledovcové hory s Mt. Blancem "na dosah". Pohodová túra po výhledové trase Grand Balcon k ledovcovému splazu Mer de Glace s ledovcovou jeskyní, sjezd do Chamonix zubačkou (túra 3 hod, ↑ 200 m, ↓ 400 m). B: Túra z Bréventu (2525 m) k mléčnému jezeru Lac Blanc (7 hod, ↑ 500 m, ↓ 1150 m). Noční přejezd Francií.
3. den: Třídenní trek v NP Ordesa: Ze sedla Col de Tentes (2208 m) výstup do impozantní skalní brány Breche de Roland (2807 m), magickou vrásovou krajinou na chatu Góriz (2200 m) (8 hod, ↑ 750 m, ↓ 750 m). Možnost přidat výstup na vrchol třítisícovky Taillón (3146 m) (+2 hod, ↑ +300 m, ↓ +300 m).
4. den: Nalehko kolem jezírka Lago Helado a vrásových hor na nejvyšší vrchol NP Ordesa Monte Perdido (3355 m), návrat k chatě Góriz (8 hod, ↑ 1150 m, ↓ 1150 m). Navíc možnost túry do fantastického kaňonu Ordesa (+3 hod, ↑ +450 m, ↓ +450 m).
5. den: Velkolepý přechod po GR 11 nad "rozřezanou zemí" - kaňonem Aňisclo, sestup do údolí Pineta (8 hod, ↑ 500 m, ↓ 1500 m). Setkání s busem, nocleh v kempu.
6. den: Dvoudenní přechod po trase GR 11: Z Parzánu (1150 m) výstup do výhledového sedla s horským jezerem Urdizeto (2377 m), sestup do údolí Chistau pod masív druhé nejvyšší pyrenejské hory Pico de Posets. Nocleh na chatě Biadós (1740 m). (9 hod, ↑ 1500 m, ↓ 900 m)
7. den: Túra kouzelným přírodním parkem Possets y Maladeta přes sedlo Chistau (2577 m) k chatě Estós (1890 m) a dále dolů do údolí Benasque (cca 1350 m) (10 hod, ↑ 900 m, ↓ 1250 m). Setkání s busem, nocleh v kempu Aneto 3 noci po sobě.
8. den: Snazší výšlap nalehko: Místní dopravou na La Besurtu, výstup do hraničního sedla Puerto de Benás (2445 m) se skvělými výhledy na zaledněný masív Aneto-Maladeta a na francouzská jezera (5 hod, ↑ 550 m, ↓ 700 m). Navíc možný výstup na vrchol Tuca de Salvaguardia (2738 m) (+2 hod, ↑ +300 m, ↓ +300 m). Podvečerní návštěva kamenného městečka Benasque, nákupy.
9. den: Vyvrcholení zájezdu: Brzy ráno výjezd místním busem na La Besurtu (1890 m), výstup okolo chaty Renclusa na hřeben Portillones a přes ledovec až na nejvyšší vrchol Pyrenejí, Pico de Aneto (3404 m), návrat okruhem se sestupem do údolí Plan dels Aigualluts. (10-11 hod, ↑ 1550 m, ↓ 1550 m)
10. den: Prastaré románské kostelíky (v UNESCO) v kamenných vesnicích v údolí Vall de Boí pod NP Aigüestortes. Klikatá cesta pyrenejským podhůřím do Andorry, krátká zastávka v hlavním městě Andorra la Vella s možností nákupů. Noční přejezd Francií.
11. den: Knížectví Monako - prohlídka druhého nejmenšího státu na světě: pobřežní útesy, výhledy na jachtové přístavy, zahrady se subtropickou vegetací, bělostná katedrála, Knížecí palác, okruh F1, slavné kasino v Monte Carlu, koupání ve vodách Středozemního moře. Fakultativně návštěva Oceánografického muzea s akvárii se žraloky a světem tropických moří. Podvečerní odjezd.
12. den: Příjezd přes Plzeň, Prahu a Jihlavu do Brna po poledni. Ubytování a stravování na zájezdu

Ubytování a nocování:

Při přechodech hor spíme 2 noci na horské chatě Góriz a 1 noc na chatě Biados ve společných noclehárnách na patrových postelích. Deky jsou k dispozici, z hygienických důvodů je třeba vlastní vložka do spacáku. U chaty Góriz je primitivní studená sprcha, chata Biados má za příplatek 2 € teplou sprchu. Spaní v chatě Góriz si zaplatíte na místě. Na chatě Biados je cena pro všechny stejná, proto je nocleh na této chatě v ceně zájezdu. Mezi přechody hor spíme v kempech ve vlastních stanech, celkem 4 noci - z toho v kempu Pineta 1 noc a v kempu Aneto 3 noci po sobě. Oba kempy mají čisté WC, teplé sprchy a bazén.

Stravování:

4x dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně, a to ve dnech, kdy jsme s naším autobusem. Večeře (2 chody) dostaneme ve dnech: 5, 7, 8, 9 a snídaně ve dnech: 6, 8, 9, 10. Vzhledem k časové organizaci a programu bude 9. den na snídani studený balíček. Na chatách při přechodech hor doporučujeme využívat místní polopenzi. Polopenzi na chatách je třeba objednat již v přihlášce, jídlo musíme dopředu zamluvit, na chatách se nevaří bez předchozí objednávky, zaplatíte ji ale až na místě. Jinak je s sebou potřeba na přechody hor nést vlastní vaření, což však nedoporučujeme, vařit lze jedině mimo chaty. Jídlo na den si vezměte převážně s sebou z ČR. Čerstvé potraviny lze na zájezdu dokoupit mezi přechody hor (5. a 8. den) a na začátku a konci akce (2. a 10. den). Případná návštěva restaurace s ochutnáním místních specialit je ideální na závěr v Monaku.

Cena zájezdu:

Zahrnuje dopravu autobusem, 4x nocleh v kempu, 1x nocleh na chatě Biados, 4x polopenzi, místní dopravu v NP Maladeta (3 jízdy dle programu), průvodce, elektronické informační materiály, bečku, pojištění CK proti úpadku.
Cena nezahrnuje: nutné výdaje - 2x ubytování v chatě Góriz (členové OEAV cca 10 €/noc, ostatní cca 17 €/noc); volitelné výdaje - lanovky a zubačky v Chamonix (60 € Aig. du Midi + Mer de Glace nebo 25 € Brévent), 3x polopenzi na chatách (členové OEAV celkem cca 60 €, ostatní celkem cca 67 €), sprcha na chatě Biados (2 €), vstupy (kostelíky ve Val de Boí celkem 5-7 €, Oceánografické muzeum v Monaku 16 €), MHD v Monaku (2 €), příplatek za dvousedadlo v buse.

Bližší informace na https://www.alpina.cz/zajezdy/pyreneje-prechod